BÜYÜK GEZİLERE ve
MACERALARA HAZIR MISIN?

ÇOK GEZEN BİLİR!

1919 yılında Birmingham'da kurulan Eccles adında bir şirketin sahibi olan Bill Riley, ilk prototip karavanı tasarladı ve bu fikrini de hayata geçirmeyi başardı.

1919 yılında bu ürettiği karavanı bir fuarda sergileme kararı alan Bill, daha fazla ilgi görmek için bir sergi ayarladı ve beklediği siparişler de gelmeye başladı. Karavanlar, yaşamsal fonksiyonlara minimum ölçülerde cevap verebilecek yatak, mutfak, duş, tuvalet ve oturma birimi donanımlarına sahip, motorlu araç standart ölçülerine uygun, hareketli yaşam mekânlarıdır. Karavancılık konforlu hayatı bırakıp yolların ilham verici maceralarına ve keşfetmeye açılan gezgin bir kapıdır. Doğayı koklayarak en güzel kokunun peşinden gitmek her zaman yenilerini keşfetmek karavan hayatının olmazsa olmazlarıdır.

Karavan Modelleri

En sık kullanılan karavan modelleri çekme karavan ve motokaravan olmak üzere iki gruba ayrılır;

Bir çekici aracın arkasına bağlanarak çekilen römork şeklindeki karavanlardır. Bu tür karavanları çekebilmek için karavanın büyüklüğüne göre uygun güçteki araçlara ihtiyaç vardır.

Seyahatlerde araç karavandan ayrılarak bağımsız olarak çevre gezilerinde kullanılabilir.

Türkiye’de çekme karavanlar 750 kg’dan hafif ve 750 kg’dan ağır olarak iki sınıfa ayrılır ve birinci grup karavanlar ruhsatsız, ikinci grup karavanlar ruhsat ile karayollarında kullanılabilir.

Kendi kendine hareket edebilen ve iç düzeni kamp yapmaya elverişli olarak tasarlanan kendinden motorlu kamp taşıtlarıdır. Motokaravanlar tek parça halinde olup kapalı kasa panelvanların içine, kamyonetlerin arkasına, özel yapılan kasa içine ya da otobüs kasalarının içine tasarlanabilir.

Bu tarz karavanlar kafa payı bırakmak için yükselebilen akordeon tavana sahiplerdir. Ancak artık seri üretimden kalkmıştır özel üretim olarak yaptırılabilmesi mümkün bir karavan türüdür.

Mini karavanlar:Bu karavanlar küçük ve ucuzu karavanlardır. Tek parçadan oluşur hem ufak hem hafiflerdir. İçini ister yatak olarak ister sadece tuvalet ve mutfak olarak düşünebilirsiniz. Ancak yatak olarak oldukça küçüktür.

Katlanan karavanlar: Katlanan karavanların araçlar tarafından çekişi kolay olmakla birlikte yakıt tasarrufu da sağlamaktadır. Ancak her katlandıktan sonra açarken tekrar kurulum yapılıyor olması biraz zahmetli ve vakit kaybettirici olabilir.Sipariş üzerine yapılmaktadırlar.

Beş tekerlekli karavanlar: Normal bir karavanın yüksekliğinden daha yüksek oldukları için sadece kamyonet ya da büyük araçlarla çekilebilmektedir. Geniş bir yaşam alanına sahiptir.

Ticari çekme karavanlar: Bu karavanlar genellikle stand, şantiye ofisi ya da yük taşıyıcı olarak kullanılmaktadırlar. İhtiyaca göre baştan tasarlanabiliyor ve modifiye ediliyor. Örneğin eğer bir kahve standı olarak kullanılacaksa ona yönelik bir tasarım yapılmaktadır.

 

Camper tarzı karavan: Camper tarzı karavanlar artık üretilmemektedir. Motokaravandan daha büyük olmadıkları için şehir içi kullanımına uygundur.

 

Küçük gözyaşı römorkları: Bu tarz römorklar küçük araçlarla çekime uygundur. Spor arabalar,normal arabalar hatta atvler tarafından bile çekilmeleri mümkündür. Sadece iki kişiliktir. Tuvaleti yoktur minik bir mutfağı vardır.

1

Karavan Tutkunları

Karavanla yolculuk ederken hem keşfetmek hem de tecrübe kazanmak  oldukça önemlidir.

  • Karavan Modelleri
  • Karavan Kamp Yerleri

Detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kiralık Karavan modelleri sizleri bekliyor

Muhteşem doğa ve sahil kamp yerleri hakkında bilgi alın.

KARAVAN BLOG'DAN

Alaçatı Ot Festivali 2019Read more +03 Nisan 2019 By Karavan Kiralama in kiralama

ALAÇATI OT FESTİVALİ

ALAÇATI OT FESTİVALİ İzmir’in bir beldesi olan Alaçatı, her yaz birçok tatilciye ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’de karavan kiralamak isteyen tatil severler. Karavanlarını Alaçatı’danda kiralaya bilmektedir. Tarihi güzellikleri, birbirinden güzel restoranları ve eğlence yerleri ile tatilinizin dolu dolu geçmesini sağlayan nadir güzelliklere sahip bir yerdir. Birden fazla plajları ve koyları bulunan Alaçatı en çok tercih edilen
Ankarada kravan kiralama şirketi. Güvenilir ve kaliteli karavanlar. Kiralık karavan ankaraRead more +28 Mart 2019 By Karavan Kiralama in kiralama

ANKARA Karavan Kiralama

Ankara karavan kiralama denilince akla yazın yapılacak tatillerin gelmesi çoğu insanın tatillerini yazın tercih ediyor olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak tatilin zevki kışında yazında ayrı yaşanmaktadır. Karavan kiralama tatillerini yazın gerçekleştirmek isteyenler genellikle kıyı şehirlerini tercih etmektedirler. Ancak tatil sadece denize girmek değildir. Aynı zamanda şehirlerde bulunan tarihi manzaraları ya da keşfedilmemiş alanları karavanınızla bulmak demektedir. Karavan
Read more +06 Kasım 2018 By Karavan Kiralama in kiralama

LÜKS KARAVAN KİRALAMA

LÜKS KARAVAN KİRALAMA Karavan modelleri kadar karavanın görünümü ve lüks olmasını isteyen birçok insan vardır. Lüks karavan her ne kadar bütçe ve tercih meselesi olsa da bu konforu yakalamak isteyen bir sürü insan vardır. Karavanın lüks olmasına gerek yok zaten benim için rota önemli diyen ya da karavan olabildiğince lüks olsun ki tatil ve konforu

İhtiyaçlarınıza Özel Kiralık Karavanlar

Seyahat, dizi, belgesel, klip çekimleri, gezi ve ya sâir ihtiyaçlarınıza özel kiralık karavan modellerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TOP